JĘZYK POLSKI W HOLANDII I NIEMCZECH

Im bardziej kocha się własną mowę i im lepiej ją zna, tym bardziej jest się wrażliwym na tajemnice i bogactwa innego języka...


  • Index
  •  » Opis lekcji
  •  » "Co to jest Polska?" - " [...] to także twój rodzinny dom."

#1 2013-06-09 20:26:34

Ewelina

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-12
Posty: 27
Punktów :   

"Co to jest Polska?" - " [...] to także twój rodzinny dom."

Kochani Rodzice,

poniżej zamieszczam opis lekcji.

Tematem sobotnich zajęć były podróże. Lekcję rozpoczęłam ćwiczeniami oddechowymi. Po ostatnim badaniu wymowy postanowiłam trenować szczególnie głoski szumiące, syczące i "r". Takie wprowadzenie rozluźnia aparat mowy i kładzie nacisk na te głoski, z którymi dzieci mają problemy.

Właściwa część lekcji skupiła się wokół podróżowania. Dzieci opowiadały, gdzie były, jakie są ich marzenia związane z podróżowaniem. Rozdałam karteczki, na których znajdowało się pół rysunku. Zadaniem uczniów było dopasować pozostałą część (połączyć się w pary) i opowiedzieć, co obrazek przedstawia. Zadanie domowe: dorysować pozostałą część budowli charakterystycznej dla danego państwa.

Następnie zwróciłam uwagę na herb Polski. Dzieci pokolorowały rysunki, podpisały i wkleiły do zeszytów.

Przeczytaliśmy także wiersz Cz. Janczarskiego "Co to jest Polska". Dzieci opowiadały, czym dla nich jest Polska. Bardzo urzekły mnie ich wypowiedzi, z których wynikały same pozytywne emocje, ciepłe wspomnienia i rodzinne historie:)!

Zachęcam rodziców do wspólnego przeczytania z dziećmi tego wiersza. Poniżej wklejam tekst:


Cz. Janczarski
"Co to jest Polska?"


- Co to jest Polska?-
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska- to wieś
i las,
i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, nad tobą.

Polska- to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.

A przedszkole?
Tak- i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.





Cieszę się, że do naszej grupy dołączył Adaś. Mam nadzieję, że chętnie będzie uczęszczał na zajęcia:)

Zapraszam na sobotnią lekcję. A co zaplanowałam? O tym w kolejnym poście!

Pozdrawiam,
Ewelina

Offline

 

#2 2013-06-12 15:00:41

Bogusia

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2013-06-12
Posty: 6
Punktów :   

Re: "Co to jest Polska?" - " [...] to także twój rodzinny dom."

Ładny wiersz wybralas. 
Ciekawe co Mikolaj mówił o Polsce ? Dzis wspominał swój pokój w którym mieszkał.

Offline

 

#3 2013-06-12 21:53:46

Ewelina

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-12
Posty: 27
Punktów :   

Re: "Co to jest Polska?" - " [...] to także twój rodzinny dom."

Nie jestem teraz pewna, ale wydaje mi się, że wspominał ogólnie rodzinę i przyrodę. Dzieci też nazywały członków rodziny (imiona, funkcje), wspominały polskie potrawy, nazwy ich miejscowości i odczucia związane z Polską. Było to takie bardzo proste, szczere i wzruszające:)

Offline

 
  • Index
  •  » Opis lekcji
  •  » "Co to jest Polska?" - " [...] to także twój rodzinny dom."
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem...

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.cerberus.pun.pl www.mksbiskupice.pun.pl www.dawnoswiat.pun.pl www.kaszanka.pun.pl www.wiptril.pun.pl